Neden FARKLI’yız ?

nedenfarkliyiz_sayfaiciÇünkü  Dünya Çocuk Evi ;

Bakım Evi , çocuk resteurantı, çocuk sağlık merkezi, eğlence merkezi, sabah gelinip akşama kadar kalınan bir yer  değil, OKUL ÖNCESİ EĞİTİM ve EBEVEYN EĞİTİM  KURUMU dur.

Biz Dünya Çocukları ;

Okulumuzda YAŞAMAYI ve ÖĞRENMEYİ öğreniyoruz..

Her türlü  hava koşuluna rağmen FIRSAT EĞİTİMLERİNİ hiç kaçırmayız.  Özel gün ve haftaları yerinde kutlamayı severiz. Toplumda nasıl davranmamız gerektiğini anca dış mekan gezilerimizle öğrenebiliriz. Öyle sinema ,tiyatro değil . Elbette oralara da gideriz ama ; asıl bizim ilgimizi hayatımızın içinde ,günlük kullanımlarımızda olan ve nasıl üretildiklerini hep merak ettiğimiz üretim yerleri çeker. (Ekmek,tuz,yoğurt,koltuk,reçel,kağıt fabrikaları gibi ) Bu arada NİYE sorusunu sürekli sorarız. Öğretmenlerimiz bu soruyu az sorduğumuzda endişelenirler. Çünkü Öğretmenlerimizin bizi buralara götürmelerindeki hedefi ; araştıran,soran,merak eden ÖĞRENMEYE İLGİLİ bireyler olmamız içindir.  Bu durum bazen anne babalarımız için zor olsa da biz çok mutluyuz 🙂

Bazen TİYATROYA ,bazen de SİNEMA ya gideriz.  Ama en çok Proje konularımıza göre İNCELEME -ARAŞTIRMA gezilerine gideriz.Yine öğretmenlerimizin ilk amacı toplum içinde nasıl davranmamızı gerektiğini öğrenmemizi sağlamaktır.  Elbette çok eğleniriz ama eğlenirken sinema ya da tiyatro da sessiz olmamız gerektiğini, önde oturanları rahatsız etmememiz gerektiğini biliriz.                                                                     Çünkü bizler SAYGILI BİREYLERİZ .

Estetik ve tarihi değerlerimizi incelemek için MÜZE gezilerimiz vazgeçilmezlerimizdendir. Gidip görüp incelenecek öyle çok müze var ki ; hiç birini kaçırmak istemiyoruz. Ama bizim için en özel müzeler ATAMIZ‘la ilgili olanlardır. Hele ANITKABİR ‘ e gitmeyi, orada Nebahat Öğretmenimizin subaylarla çelenk koymasını, Atamızın naaşı başında saygı duymayı , ellerimizle yapıp götürdüğümüz çiçekleri O’na sunmayı çok ama çook seviyoruz.  Hele ATAmıza ait eşya ve arabalarını izlemeye doyamıyoruz. Biz biliyoruz ki ; Gelecek biz’iz ,bizler bu güzel yurdun istikbali, yıldızıyız. Çünkü biz ATATÜRK ÇOCUKLARIYIZ…

Toplumumuzda önemli görevleri olan kurumları ve büyüklerimizi de ziyaret  eder, meslekleri ile ilgili bilgiler alırız.  Mesela İTFAİYE ye gidip yangın tatbikatı yatık. 112 ACİL çağrı merkezinde nasıl ambulans çağırılıyor ,  ambulansta neler var onları öğrendik ve ambulansa bindik.  EMİNİYET MÜDÜRLÜĞÜ ndeki polis amcalarla sohbet edip onlarla öğlen yemeği yedik. , K9 köpeklerinin marifetlerini izledik, TRAFİK DAİRE BAŞKANLIĞI na gidip,trafik eğitimi ve fahri trafik polisi belgelerimizi aldık.    TRT ve bazı özel TV kanallarının stüdyolarına gidip nasıl çekim yapıldığını öğrendik. Çekimlerine katıldık. Hatta CUMHURBAŞKANLIĞI na bile gittik. Öyle çok yere gidip bilgiler aldık ki .. Bazen mesleklerini tanıtmak ve anlatmak için yetişkinler okulumuza gelirler. Çünkü bizler bilgiye hiç doyamayan Dünya Çocukları  HEDEF BELİRLEMEYİ seven bireyleriz.

Küresel değişiklikleri takip eder, doğamızı korumak için çok çabalarız.  MİNİK-TEMA PROJE OKULUYUZ.  Toprağın kıymetini bilir, Erozyonla mücadele ederiz. Bunun için ailelerimizin ve Yenimahalle Belediyesinin desteği ile 2008 yılında  İstanbul yolunda DÜNYA ÇOCUK  HATIRA ORMANI oluşturduk. 

Resimlerimizi temiz kağıtlara değil, anne babalarımızın iş yerlerinde bizler için biriktirdikleri KULLANILMIŞ KAĞITLAR a yapıyoruz.  Hazır malzemelerle etkinliklerimizi yapmaktansa evde kullandığımız birçok ARTIK MATERYALİ okulumuza getiriyor, o materyallerle  hem YARATICLIĞIMIZI destekliyor, hemde ailelerimizi gereksiz kırtasiye masraf ından kurtarıyoruz.Bütün bir yıl kullanamayacağımız kartonlar,elişi kağıtları yerine evde okunmuş dergiler, ambalaj kağıtları ile çok daha fazla üretken olabiliyoruz. Zaten ağaçlara hiç kıyamıyoruz… 

YANİ OKULUMUZDA KIRTASİYE ÜCRETİ DE YOK 🙂 

Plastik ürünleri az kullanmaları için ailelerimizi uyarıyoruz.Alışveriş merkezlerinden çok poşet almayın diyoruz.  Çevremizi temiz tutmamız gerektiğini biliyoruz. Sokağa çöp atanları da uyarıyoruz. Zaman zaman okulumuzun etrafında ve yakın parklarda çevre temizliği yapıyoruz.  Çünkü ÇEVREMİZE DUYARLI bireyleriz.

 

Ailelerimiz de  burada yaşamlarında hiç deneyimi olmadığı ve eğitimini almadığı anne-babalığı öğreniyorlar. Çocuğu ile doğru iletişim kurmayı, doğru zaman geçirmeyi ve hayat başarımızda üzerlerine düşen görevleri öğrenirler.

Hatta anne babalarımız , Nebahat Öğretmenimizin ODTÜ-SEM den dört  yıl süre ile 2011 yılında Süper vizyonunu da tamamladığı AİLE DANIŞMANLIĞI eğitimi ile birbirlerini anlamayı ve birlikte hareket etmeyi de öğreniyorlar.

Nebahat Öğretmenimiz iki ayda bir bizim gelişimlerini içeren toplantılar yapar ve öğretmenlerimizin hazırladığı gelişim raporlarını ailelerimize sunar. Anne babalarımızla gelişimlerimiz ve okuldaki biz ile evdeki biz arasındaki farkı en aza indirmek için uzun toplantılar yaparlar.  Tabi ki onlarla buluşmadan önce bizimle toplantı yapar ve aramızda iletişim köprüsü kurmaya çalışır.

Anne babalarımıza EV ÖDEVLERİ verir ki birlikte paylaşımlarımız olsun diye… Yıllardır verdiği ev ödevlerinden uygulanılmış örnekleri içeren bir AİLE KATILIMI kitabı yazdı . (SEVGİLİ AİLEM HADİ BANA KATILIN )  Okulumuzda olamayan diğer arkadaşlarımızın aileleri de bu kitaptan faydalansınlar diye.

Bütün yıl renklendirdiğimiz duygularımızı, el emeklerimizi ANNELERİMİZE İTHAF eder ANNELER GÜNÜ haftasında SERGİ’mizi yaparız.

Yine bütün bir yıl boyunca keyifle katıldığımız DRAMA _ ORFF yöntemi ile öğrendiğimiz RİTİM ve MÜZİK – DANS derslerimizden öğrendiklerimizi, öğretmenlerimizin titizlikle hazırladığı YIL SONU ŞENLİĞİ ve

MEZUNİYET TÖRENİ’mizi de BABALIRIMIZA ithaf eder, BABALAR GÜNÜ’nde neleri becerebileceğimizi sergiler onlara olan sevgimizi sunarız.

BİZ FARKLIYIZ ÇÜNKÜ  ;

DÜNYA ÇOCUK EVİN’DEN  KENDİNE GÜVENEN BİREYLER OLARAK MEZUN OLUR, ÖĞRETİM HAYATIMIZA BAŞARIYLA MERHABA DERİZ..